День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях та інтересах.
Рішення щодо відзначення 9 травня Дня Європи в Європейському Союзі було прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані. До 1997 року це свято мало переважно культурно-мистецьку спрямованість та носило обмежений характер.
У 1997-1998 роках до святкування Дня Європи залучилися держави-кандидати на вступ до ЄС. У цих країнах святкування набуло певного політичного забарвлення і було спрямоване на формування громадської думки стосовно підтримки вступу до Євросоюзу. Проводилися регіональні конференції та круглі столи; публічні дебати, виступи на телебаченні та радіо громадських діячів; широка інформаційно-роз’яснювальна кампанія; культурно-розважальні програми та спортивні змагання тощо.
Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи (цей день святкують також у країнах-кандидатах – Македонії, Туреччині, Хорватії).
Щорічне відзначення згаданого заходу в нашій державі започатковано Указом Президента України від 19 квітня 2003 р. № 339, яким встановлено третю суботу травня датою святкування в Україні Дня Європи.
Традиційно, урочиста церемонія відкриття Дня Європи проходить у Києві. На центральній вулиці м. Київ – Хрещатику облаштовується так зване “Європейське містечко” за сприяння Представництва ЄС в Україні та посольств держав-членів ЄС. Таке містечко складається з павільйонів, що представляють Україну, кожну державу-члена ЄС, Європейську Комісію та міжнародні організації. У павільйонах презентується географія, культура, історія та найбільші міста держав-членів ЄС, організовуються публічні дебати з послами та представниками української влади, проводяться вікторини з європейської тематики та мовні курси, облаштовуються “куточки національних страв” держав-членів ЄС тощо.
Протягом останніх років успішно апробовано практику широкомасштабного святкування Дня Європи у регіонах України. За сприяння Представництва ЄС в Україні та посольств держав-членів ЄС спільно з місцевими обласними, міськими та районними державними адміністраціями в обласних центрах та містах України щорічно проходять повномасштабні святкові заходи. Крім участі в офіційному відкритті святкування Дня Європи, відбуваються зустрічі послів держав-членів ЄС з представниками органів місцевих та обласних влад, студентами та викладачами місцевих університетів, представників неурядових та громадських організацій, засобів масової інформації.
Багаторічній досвід організації Дня Європи в Україні вказує на те, що цей День поступово стає справою державного значення і відіграє непересічну роль у формуванні громадської думки в Україні про майбутнє нашої держави в європейській сім’ї народів.
У 2012 році відзначення Дня Європи проходило на загальнодержавному та місцевому рівнях. Обласні та міські державні адміністрації забезпечили проведення цікавих для громадськості культурно-мистецьких, науково-освітніх заходів. Найбільш популярними були масові акції під назвою «Європейське містечко», які були організовані в обласних та районних центрах України.
Також було проведено низку загальнонаціональних заходів із залученням європейських та українських неурядових організацій та комерційних структур. Зокрема, в Дипломатичній академії України відбулись міжнародні дебати високого рівня на тему «Україна-ЄС: на рубіконі». Захід був організований у взаємодії з Європейським політичним центром та Міжнародним фондом «Європейський розвиток» за сприяння Державної міграційної служби України, вітчизняних та іноземних неурядових організацій.
У м. Києві пройшов культурно-мистецький захід «День Європи в Національній опері України», під час якого відбулась європейська прем’єра балету «Перехрестя» популярного балетмейстера РадуПоклітару на музику відомого українського композитора, лауреата національної премії ім. Т.Г.Шевченка Мирослава Скорика.
У зазначених заходах взяли участь представники центральних органів виконавчої влади, депутатського та дипломатичного корпусу, неурядових організацій та громадськості.